čtvrtek 3. března 2011

Jedině kváskový chléb!!

Kdo déle jak půl roku neměl k večeři čerstvý dobrý chléb, ví jaké je to blaho ho pak mít!! A to blaho se nám včera večer rozplývalo na jazyku...
Chleba už jsem pravda několikrát pekla, tak kdeže najednou blaho? Začalo to polemizováním o tom, že chleba z kvasnic a chleba z domácího kvásku, to je nebe a dudy. Nezdálo se mi to úplně, ale tak zrovna jsem ty kvasnice neměla a chleba by se hodil. Tak jsem to zkusila.
S domácím prvním kvasem je to na tři dny kvašení.
První den večer - Do zavařovácí sklenice jsem nasypala 100g mouky (v mém případě mouka zvaná Paysant - selská, venkovská / ve složení uvedená pšeničná a žitná) a zaliji cca deci a půl teplé vody. Tak aby konzistence byla stále tekoucí, ale né řídká. A dáme do tepla, na topení nebo na kamna, aby teplota byla 25-30 stupňů.
Druhý den můžeme kvas zkontrolovat, pokud je moc řídky přiživit zase trochou mouky a teplé vody. Už to pěkně kvasí. Udržujem v teplu.
Třetí den už je kvásek krásně nabotnalý, kyselý. Takže večer, než jdu spát zadělám do mísy těsto:
600g mouky, lžička soli, do toho nalít kvas, 300ml vlažné vody. Vyhnětnout do bochánku.
Přes noc těsto v ledničce odpočívá.
Ráno dám do tepla, jak se prohřeje, přidám asi půl deci vody vyhnětnu. Nechám asi hodinu nakynout. Rozpálím troubu na max. Z těsta vypracuji bochník chleba, dám do pekáčku, nechám dokynout cca 30min. Potřu vodou, posypu kmínem. Vrznu do rozpálené trouby, s miskou s vodou, pak chleba zase potřu, zeslabím troubu, dopeču 45min..
Jak ho vytáhnu z trouby, tak ještě naposledy potřu vodou.
Nechat vychladnou na mřížce před rozkrájením.. Ale skoro to nejde vydržet... Jak se sbíhají sliny:-) A tomu vděčím předvším paní Kláře z kopce, které tímto srdečný dík za prozření, jak je to doopravdy s chlebem!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za váš názor.. sdílení

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...